Szczęście trzymasz w dłoniach. Wyprawa na Roztocze.

W gruzińskiej tradycji zapisana jest legenda związana ze stworzeniem Adama i Ewy. Po ukształtowaniu pierwszych rodziców Stwórcy pozostała w ręku jeszcze odrobina gliny. Zastanawiał się jak wykorzystać ten materiał.
Adam i Ewa poprosili więc Stwórcę, aby z tej resztki uformował dla nich szczęście. Pan Bóg zafrasował się bardzo, bo sam nie wiedział dokładnie, jak ono ma wyglądać. Glinę oddał w ręce Adama i Ewy, polecając: – Sami ulepcie swoje szczęście!
Od tamtej pory każdy z nas własne szczęście kształtuje sam.

O tym, że możemy decydować o swoim szczęściu utwierdzamy się podczas czterodniowej wycieczki na Roztocze. Aby ulepić swoje szczęście potrzeba nam było bardzo niewiele: bliska osoba przy boku i czar roztoczańskiej przyrody.
Roztocze to kraina łącząca Podkarpacie z Lubelszczyzną i Ukrainą.

Bardzo dobre warunki mieszkaniowe oferuje nam jedno z gospodarstw agroturystycznych w Zwierzyńcu. Miejsc noclegowych jest tutaj pod dostatkiem. Turystyka stała się ważnym źródłem dochodu wielu rodzin. Patrząc na świat przydrożnych reklam spostrzeżenie należy dopełnić o kolejne oferty: kajaki, miody, wypożyczalnie rowerów – wszystko to, co lubi turysta.
Nas interesuje przyroda, zabytki i historia.

Dzięki inicjatywie podjętej przez dawnych właścicieli tereny Roztocza objęte są opieką od kilkuset lat. W Roztoczańskim Parku Narodowym nie wolno prowadzić ścinki drzew ani innych prac, które mogłyby ten las w jakikolwiek sposób naruszyć. Ma zostać nietknięty dla kolejnych pokoleń. Wędrując na Bukową Górę delektujemy się widokiem powalonych pni i zapachem sosnowego boru. Przyroda z należytą dbałością „opiekuje” się leżącymi kłodami i z każdym kolejnym krokiem podziwiamy omszałe pnie w różnym stopniu rozkładu i z różnymi mieszkańcami.    

 Twardym dowodem działań proekologicznych są dwie ostatnie fotografie. Okazały dąb, rosnący na środku drogi, nie poszedł pod topór. To droga zmieniła swój kierunek.

Roztocze eksplorujemy pieszo i na rowerze, gdyż jest tu bardzo dobrze rozwinięta sieć tras rowerowych. Podczas jednej z rowerowych wypraw natrafiamy na ostoję konika polskiego. Konie te kiedyś żyły w lasach, są zwinne, ufne człowiekowi i bardzo odporne na trudne warunki. Udało się odtworzyć tę pierwotną rasę i dziś liczne stada beztrosko pasą się na łąkach.

Szumy na Tanwi to kolejna atrakcja turystyczna. Progi skalne wyżłobione w korycie rzeki tworzą urokliwe kaskady, a spływająca po nich woda szemrze tajemniczo. Zobaczyć i posłuchać – warto!          

Roztocze to piękne krajobrazy, ciekawe zabytki, muzea i miejsca pamięci historycznej. Druga wojna światowa odcisnęła tu krwawe piętno. Potomni w godny sposób oddają hołd swoim bohaterom.

Roztocze. Magiczna kraina, którą warto odwiedzić:
Zwierzyniec i Bukowa Góra
Florianka i Krasnobród
Puszcza Solska i szumy na Tanwi
Tekst i zdjęcia: Dorota Salamon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *