Każdy dzień jest początkiem jakiejś historii…

Pięć lat temu rozpoczęliśmy realizację projektu, którego pokłosiem jest publikacja książki: „Półtora wieku szkolnictwa pod górą Chełm”.

Inspiracją do rozpoczęcia poszukiwań i odkrywania zakurzonych kart historii były opowieści najstarszych mieszkańców: „Tu była szkoła, widziałem jak się paliła. Tu uczyli Korab, Ziomek i Kłakówna. Ludzie już nie pamiętają, a to byli dobrzy nauczyciele”. Nadszedł moment, gdy zadaliśmy sobie pytanie: „Któż to był ten Korab…? Może warto poszukać? Początkowo pragnęliśmy zaspokoić tylko naszą ciekawość, ale uświadomiliśmy sobie, jak niewiele wiemy o nauczycielach sprzed lat oraz o środowisku w którym pracowali. Tak rozpoczęła się praca, w trakcie której swoją cegiełkę dołożyło wielu mieszkańców pamiętających tamten czas. Był to ostatni moment, aby zatrzymać na dłużej obraz świata, którego już nie ma. 

Promocja książki odbyła się 17 października 2021 roku w restauracji „Pod Herbami” w Pułankach. Jeszcze nie tak dawno w tym miejscu funkcjonowała szkoła. Niż demograficzny wymusił przykrą decyzję: szkoła została zlikwidowana. Nowy gospodarz – wizjoner, rozpadający się budynek zamienił w piękne cacko. Tym gospodarzem jest Pan Jan Wnęk, były uczeń szkoły w Cieszynie, której historię przybliżamy na łamach książki. Pan Jan Wnęk odnalazł się na jednej z fotografii, co skłoniło do humorystycznych opowieści ze szkolnego życia. Dziękujemy bardzo serdecznie za sponsoring, patronat i organizację spotkania.  

Naszym dobrodziejem została gmina Frysztak na czele z wójtem Panem Janem Ziarnikiem, który przychylił się do naszej prośby, by osoby, których zdjęcia, wspomnienia zostały wykorzystane w publikacji otrzymały darmowy egzemplarz książki. Ten wspaniały gest wywołał wielkie wzruszenie. Dziękujemy wszystkim przedstawicielom gminnego samorządu za wsparcie tej inicjatywy i obecność.

W nostalgiczny nastrój wprowadził nas chór „Polonea”, który pod batutą Pana Janusza Strzępka mistrzowsko wyśpiewał przygotowany repertuar jesiennych i biwakowych piosenek – serdecznie dziękujemy za tę chwilę nostalgii…

W organizację spotkania zaangażował się Gminny Ośrodek Kultury we Frysztaku na czele z Panią Agatą Skibą, dyrektorką ośrodka. Profesjonalizm, życzliwość, a przede wszystkim pozytywna energia jaką przekazuje pani dyrektor – to wszystko sprawia, że świat nabiera kolorów. Dziękujemy całej ekipie.

Życie w naszej małej Ojczyźnie byłoby szare i ubogie, gdyby swoje talenty zakopała Pani Joanna Pasek. Asiu, Twoje zaangażowanie jest bezcenne. Dziękujemy Tobie, Joli i Hani.

Dziękujemy Pani Jolancie Zarszyńskiej za całościowe zaangażowanie.

Wszystkim , którzy przyjęli zaproszenie i wzięli udział w spotkaniu serdecznie dziękujemy.

Książki pisze się po to, aby je czytać. O czym jest ta książka? Tutaj szczegóły: Półtora wieku szkolnictwa pod górą Chełm”

Istnieje możliwość zakupu publikacji.

Punkty sprzedaży:

  • szkoła w Cieszynie i Stępinie,
  • biblioteka we Frysztaku,
  • bezpośrednio u autorów publikacji: Cieszyna 331 – kontakt telefoniczny: 603 968 871.

Istnieje możliwość sprzedaży wysyłkowej.

Tekst i zdjęcia: Dorota Salamon

Galeria Pani Joanny Pasek

Galeria Gminnego Ośrodka Kultury we Frysztaku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *